  • RSZ1-433-BS
  • 868Mhz
  • Contact us for large amounts (100+)
  • Unlimited online support
This product is known under the following names:
Ecostar remote control for in the car
Ecostar RSZ1
Ecostar cigarette lighter
Compatible with:
RSC4-433-BS
Technical data
Article number:
Brand
Hörmann Ecostar
Type:
RSZ1-433-BS
Frequency
433 MHz
Channels
1
Code
Hörmann Ecostar Rolling code (BiSecur)
Battery
1x 232A 12V
Dimensions
29 x 29 x 45 mm
P-protection class
IP20
Programming remote controls
Self-learning (from channel to channel) whether or not in the area of the receiver.
Direct programming on the receiver. See the manual for your control system / drive / receiver.
General
Number of pushbuttons 1
Radio Frequency 433MHz
Color of button Black
Color of LED Blue, Red, Multi-color
Radio code Hormann 433 BiSecur
Number of channels 1
Rolling code? Yes
Continuous mode (signal stays active) No
Self learning? Yes
Homelink compatibel? No
Battery type 23A / LR23 / MN21 12V Alkaline