Receiver Dickert E15-433A100 433MHz 1 channel
Add to Compare
Availability
Replace by alternative
  • Contact us for large amounts (100+)
  • Unlimited online support
Receiver Dickert E15-433A100 with 1 channels at 433MHz
This article has been replaced by the Receiver Dickert E25Q-433A400 230V 4 channels
Dickert universal 1 channel receiver E15-433A100.
For controlling (impulse) external drives.
  • Compatible with Comunello ONE Rolling Code
  • Compatible with Dickert KeeLoq Code
  • Suitable for Hörmann Rolling Code
  • Suitable for Tedsen Teletaster SKR
  • Suitable for Tormatic Keeloq Rolling Code
NOTE:
This receiver is available in 433MHz and 868MHz.
This receiver is suitable for 433MHz and will not work with 868MHz keyfobs!
Programming hand-held transmitters
Programmable directly on the receiver:
Impulse
Toggle
Set on
Set off
General
Radio Frequency 433MHz
IP protection class IP 54
Memory for number of transmitters 60
Housing material ABS (Plastic)
Number of channels 1
Operating voltage 230 Vac + N + PE ( 1 phase)