Hand transmitter (remote control) Hörmann HS4-27.015MHz
Add to Compare
Availability
In stock
  • Hörmann
  • HS4-27.015
  • 27.015Mhz
  • Contact us for large amounts (100+)
  • Unlimited online support
NOTE: frequency = 27.015 MHz.
This frequency was only used for a short time in Belgium. And these transmitters do NOT work with the frequency of 27.445MHz used in the Netherlands. Returns will only be accepted against payment of all our packaging & shipping costs!
Hormann HS4-27.015 4-channel remote control
4-channel remote control with green buttons on 27.015Mhz.
NOTE:
This is a remote control with GREEN buttons and cannot be combined with remote controls with other colored buttons (Orange/Blue/Yellow/Gray/Black)! But the transmitters with GREEN buttons are also available in 5 different frequencies, which cannot function with each other! (26.975MHz / 26.995MHz / 27.015MHz / 27.455MHz / 433.92MHz )
This article is also known as:
Hormann green buttons
Hormann HSM4
Hormann HSM4-27.015
437608
Replacement for:
Hörmann DH01 27.015MHz
Hörmann DHM01 27.015MHz
Hörmann DH02 27.015MHz
Hörmann DHM02 27.015Mhz
Hörmann HS2 27.015Mhz
Hörmann HSM2 27.015Mhz
Hörmann HSM4 27.015Mhz
Programming hand transmitters
Self-learning (from transmitter to transmitter) whether or not in proximity of the receiver.
General
Number of pushbuttons 4
Radio Frequency 27MHz
Color of button Green
Color of LED Red
Radio code Hormann Fixed Code 27.015Mhz
Number of channels 4
Rolling code? No
Continuous mode (signal stays active) No
Self learning? Yes
Homelink compatibel? No
Battery type 23A / LR23 / MN21 12V Alkaline