Handzender Hörmann HSD2C-868-BS met 2 kanalen
Add to Compare
Availability
In stock
  • Contact us for large amounts (100+)
  • Unlimited online support
Hörmann transmitter HSD2-868-BS with 2 channels
This product is known under the following names:
HSD2-868-BS
HSD2-868-BS-C
436775
Hörmann HSD2
Compatible with:
HS1-868-BS
HS4-868-BS
HSE2-868-BS
HSE4-868-BS
HSZ2-868-BS
HSD2-868-BS
HS2-868
HSM2-868
HSE2-868
HS4-868
HSM4-868
HSE4-868
Technical data
Art.Nr.
HSD2C-868-BS
Merk
Hörmann
Brand
Hörmann HSD2C-868-BS
Frequency
868MHz
Channels
2
Code
Hormann Rolling code (BiSecur) or 868MHz FIXED code (=blue buttons)
Battery
1x 3V CR2025
Dimensions
68 x 34 x 15 mm (incl. Keyring)
Programming from transmitter to transmitter
Programming remote controls
Self-learning (from channel to channel) whether or not in the area of the receiver.
Direct programming on the receiver. See the manual for your control system / drive / receiver.
General
Number of pushbuttons 2
Radio Frequency 868MHz
Color of button Black
Color of LED Blue, Red, Multi-color
Radio code Hormann 868 BiSecur, Hormann Fixed Code
Number of channels 2
Rolling code? Yes
Continuous mode (signal stays active) No
Self learning? No
Homelink compatibel? No
Battery type CR2032 3V Lithium